Vitamíny

6. 4. 2020

Bc. Bronislava Kubějová

Ukazuji lidem směr na jejich životní cestě k většímu prožívání radosti a spokojenosti. Pomáhám jim najít cestu z jejich problémů, učím je, jak si mohou sami pomoci s vesmírnou podporou. Můj příběh si přečtěte zde >>

VITAMÍN B1 – THIAMIN
Vitamín B1 udržuje dobré pocity, stav čerstvosti / brání únavě /, dobrý stav nervů,dobrou chuť k jídlu, dobré trávení a ,, dobrý žaludek „.
Organismus neumí vitamín B1 skladovat a navíc má v těle dost nepřátel.Tak např. soda jej rozkládá a káva jej doslova likviduje.Káva likviduje minimálně 50% vitamínu B1, a to i káva bez kofeinu.Totéž platí i pro větší množství čaje. Požívání velkého množství moučných jídel, sladkostí a zákusků zvyšuje potřebu vitamínu B1. Alkohol velice ztěžuje přisvojování vitamínu B1.Konzervovaná jídla vesměs nemají dost vit. B1.
Potřeba vitamínu B1 stoupá v těhotenství a při kojení. Větší množství potřebují také ženy po padesátce. A také děti při růstu, pokud jedí hodně cukru a moučných jídel.

Důsledkem nedostatku je nespavost, nedostatek iniciativy, neschopnost koncentrace, nejistota, změny tlaku krve i tepu, ,, slabý žaludek „, dále i deprese a melancholie.Taktéž ,, krátká paměť “ je důsledkem nedostatku vitamínu B1.
Nejdostupnějším zdrojem vitamínu B1 je pivovarské droždí, pšeničné klíčky, otruby a játra. Není v semenech slunečnice a sezamu.Zdrojem jsou i ovesné vločky, ale syrové ho mají 4x více než vařené.Dostatek thiaminu je zaručen požíváním brambor nebo fazolí. Ale pozor! Voda z brambor obsahuje většinu vitamínů skupiny B / rozpustné ve vodě /, proto vodu z vaření brambor nevylévat – zužitkovat! Totéž platí pro fazole / luštěniny /. Mají se vařit ve vodě, ve které byly namočeny.
Vitamín B1 obsahuje řada dalších potravin: černý chléb, vepřové vnitřnosti, neloupaná rýže, pohanka, chřest, listnatá zelenina, lískové ořechy, sušené ovoce atd.

Pozor! Při tkz. odtučňovací dietě – obyčejně bez B1 / žádné brambory, luštěniny, vepřové maso /, hrozí projevy jako únava, zmatenost atd., v podstatě nemoc beri – beri.
Potřeba thiaminu ještě roste při léčbě antibiotiky, při průjmech, při těžkých stresech, při velké fyzické námaze. Výhodou zde je, že pokud jíme zdroje vitamínu B1, automaticky dostáváme i jiné vitamíny skupiny B.

VITAMÍN B2 – RIBOVLAVIN
Ribovlavin pomáhá spalovat cukry, upravuje energetické mechanismy. Ve spojení s bílkovinami a kyselinou fosforečnou, za přítomnosti bioprvků / např. hořčíku / tvoří enzymy pro metabolismus cukrů.
Vitamín B2 snáší dobře vysoké teploty, nemiluje světlo a je rozpustný ve vodě.Tedy nikdy nevařit bez přikrytí a po vaření vodu nevylévat! Část vitamínu se ničí v ledničce. Dále ničí vitamín B2 i tyto prostředky: antibiotika, antikoncepční tabletky, všechny utišující léky a nesprávné rozmrazování masa.Maso nerozmrazovat! Dávat do vařící vody nebo rozmrazovat v troubě zabalené v alobalu.

Tak jako všechny vitamíny skupina B je i ribovlavin potřebný pro rozvoj mozku dítěte.
Nedostatek vitamínu B2se projevuje následovně:drobné svraštěliny, paprskovité vrásky nad ústy, hlavně nad horním rtem, pálení nebo sucho v očích, loupání koutků nosu, uší a čela, purpurový jazyk, mastící se vlasy.
Kolik ribovlavinu denně potřebujeme? Muži – 1.6 mg, ženy – 1,2 mg, osoby které jedí mnoho masa, těhotné a kojící ženy okolo 3 mg. Tyto dávky jsou maximální, 3 mg je vůbec nejvyšší dávka.

VITAMÍN B3 – NIACIN
Niacin, také vitamín PP nebo kyselina nikotinová se nazývá také niacinamid nebo nikotinamid.Působí antipelargicky.
Pelagra není nemoc u nás obvyklá, ale počáteční projevy se mohou objevit i u nás. Pozdějšími projevy jsou: jahodově zbarvený jazyk, zánět jazyka, zánět ústní dutiny, dále nevolnosti. zvracení, bolesti břicha, průjmy, nedostatek žaludečních kyselin. Na rukách, tváři a krku a na vnitřních stranách končetin se objevují symetrická zarudnutí, otoky a odlupování pokožky / drsná pokožka /. Psychicky nastávají deprese, brzká únava, bolesti hlavy, nespavost, ztráta paměti, podrážděnost, alergie na silné světlo, na jasné barvy a hudbu. Po určitém čase pak melancholie, halucinace a těžké psychické stavy.

Pelagra je vlastně polyavitaminóza, protože chybí i ostatní vitamíny skupiny B, dále vitamín C, A i další. Pozor při odtučňovacích dietách – ztratí se spousty vitamínů.
Bez vitamínu B3 nemůže pracovat mozek! Kromě toho pomáhá niacin i likvidovat některé složky cholesterolu a tuků v krevním oběhu.
V našich podmínkách jsou počáteční projevy nedostatku B3 spíše: nespavost, nepokoj, podráždění, rozptýlenost – těkavost, neschopnost soustředění apod. U starých lidí se to často považuje za senilitu.
Potřeba niacinu záleží na způsobu stravování a na způsobu života. Kdo miluje sladkosti a pije alkohol, ten potřebuje 2x až 3x více.
Vitamín B3 je vždy s jinými vitamíny skupiny B. Dobrými zdroji jsou masa, hlavně pak krocan. Dále je obsažen v semenech slunečnice, v arašídech, v černém pečivu, suchých fazolích a hrachu a nejvíce – opět v pivních droždích.

VITAMÍN B6 – PYRIDOXIN
Vitamín B6 se podílí na mnoha chemických reakcích, je součástí enzymů a hraje velkou roli v metabolismu tuků a bílkovin. Čím více se jí, tím více je ho třeba. Pokud chybí, blokuje se transamináza / enzym /, vzniká nerozpustná kyselina šťavelová a její soli.
Nedostatek B6 se velice těžko poznává, hlavně ve starším věku, protože jeho projevy jsou podobné jiným nedostatkům. Ale jestliže se v noci objevuje silná bolest lýtek, pak je možno předpokládat nedostatek B6, ale může to také být nedostatek vitamínu E nebo hořčíku. Jestliže se objevuje lehké brnění rukou, třepotání víček a přitom se špatně spí a hodně zapomíná – pak je nedostatek B6 maximálně pravděpodobný.
Osoby následujících kategorií vyžadují zvýšené dávky B6:
a/ ženy užívající antikoncepční prostředky nebo estrogen v jiné podobě,
b/ těhotné ženy – zejména ke konci těhotenství,
c/ ženy ve vrcholném bodu produkce estrogenu, tj. po dobu druhých 2 týdnů menstruačního cyklu,
d/ všichni, kteří užívají léky se steroidy, např. kortizon,
e/ někdy i osoby, které nemohou zhubnout.
Vitamín B6 pomáhá také léčit akné, např. mast s 10 až 50 mg vitamínu B6 na 1 gram tuku – krému.
Také ledvinové kameny se dají léčit pomoci vitamínu B6. Podává se denně 300mg hořčíku a 10 mg pyridoxinu., dávky působí i močopudně. Léčba ale trvá až 5 let.
Jako všechny vitamíny skupiny B, tak i vitamín B6 je především : v droždí, játrech, pšeničných klíčcích a otrubách, v černém pečivu, v melase.
Konzervováním se ničí od 57 do 77 % vitamínu B6, také smažením se hodně ztrácí.Vařená rýže / voda vylita / ztrácí až 93 % tohoto vitamínu.
Z ovoce a zeleniny jsou nejlepším zdrojem vitamínu B6 banány. U nás jsou to pak brambory, ale pouze správně připravené, tzn., že musíme zužitkovat i vodu z vaření nebo je péci. Dále obsahují poměrně dost B6 ořechy / vlašské i lískové /, arašídy, semena slunečnice.
Z obilovin pohanka, otruby a hrubá žitná mouka.

VITAMÍN B12 – KOBALAMIN
Kobalamin je vitamín potřebný a jako lék velice oblíbený. Především je ho možno považovat za lék proti anemii.
Typické anemické příznaky jsou: únava, oslabení, pálení jazyka, žaludeční potíže spojené s nespavosti a horší chůze. Kromě toho mají anemici svůj typický vzhled / bledost,,, průsvitná “ pokožka atd. /
Vitamín B12 hraje velmi důležitou úlohu v regulaci a správné funkci nervové soustavy, a tím má vlastně vliv na veškeré funkce organismu.
V podstatě by nemělo k nedostatku B12 vůbec docházet. Denní norma je 3 mcg a při stravě s trochou masa, mléka a vajec přijímáme asi 15 mcg. Kdo ale bere antikoncepční tabletky nebo více jiných léků, může své zásoby vitamínu B12 úplně zlikvidovat. Nejlepším zdrojem vitamínu B12 jsou např. hovězí a telecí játra / aspoň jednou v týdnu /. K tomu např. jednou týdně droždí. Jinak jediným zdrojem jsou pouze živočišné produkty. Oblíbené jsou injekce s B12.

OSTATNÍ vitamíny skupiny B

Kyselina pantotenová prodlužuje lidský život, léčí některé alergie, pomáhá růstu vlasů atd.
Kyselina pantotenová je ve všem. Je v mase, zelenině, ovoci, zrní, ořeších, semenech atd., ale hodně se ničí mrazením, konzervováním a podobnými úpravami, proto se objevuje její nedostatek. Nejbohatším zdrojem jsou i tady pivovarská a pekařská droždí, játra, tmavé maso krocana, vejce, otruby, plné zrno a ovesné vločky.
PABA – kyselina paraaminobenzoová – působí hlavně na pokožku / je nazývána ,, přítelem naší pokožky „/. Proto lidé choulostiví na opalování by měli používat ochranný krém s PABA.
Inozitol se syntetizuje v našem organismu bakteriální flórou. Z potravin jej obsahuje nejvíce hovězí mozek a srdce a pak pšeničné klíčky.
Biotin – vitamín H je nezbytný pro pokožky v dobrém stavu. Vitamín H má však nepřítele, který se jmenuje avidin a je obsažen ve vaječném bílku. Proto není vhodné požívat syrová vejce. Nedostatek vitamínu H brzdí růst a vývoj dětí a snižuje odolnost vůči chorobám.
Velmi nebezpečné jsou větší opařeniny., při nich potřeba vitamínu H velice roste. Nejvíce vitamínu H je v droždí, játrech, ale také v čokoládě, květáku, houbách, hrachu apod.
Acetylcholin je nezbytný pro činnost nervů. Lékem jsou injekce cholinu, které také léčí depresi, nespavost, celkové oslabení, ztrátu hmotnosti atd.
Bioflavonidy – vitamín P je vícesložkovým činitelem. Z jeho složek jsou nejdůležitějšími citrin a rutin / flavony /. Jejich nedostatek může vést až k nádorům na mozku, jinak jejich nedostatek vede k lámavosti cév. Následkem jsou snadné modřiny, krevní podlitiny, ,, červené žilky “ zejména na stehnech žen a později pak vážné choroby.
Vitamín P, hlavně rutin, pomáhá v léčbě křečových žil, hemeroidů a bércových vředů. Dále spolupracuje při léčbě revmatismu a při děložních krváceních v těhotenství. Citrin pak pomáhá aktivovat vitamín C. Jestliže již při lehkém stlačení nebo udeření vznikají modřiny, pomůže pouze vitamín C a P.
V čem je vitamín P ? Především je v borůvce vlochyni, kde je vitamín C i P. Dále všechny citrusové plody, hlavně grapefruity. Zejména albedo / vnitřní pěnovitá bílá hmota na slupkách všech citrusových plodů/ má hodně vitamínu P / citrin /. Hodně mají šípky, černý rybíz a hrozny. Také nať petržele, salát a jiné zeleniny, např.papriky. Kořenová zelenina ne! Rutinu má nejvíce pohanka.

VITAMÍN D – kalciferol

Ergosterol se za pomoci slunečního záření mění v pokožce na vitamín D. Jinak je v běžných potravinách dost vzácný, trochu ho je v rybích konzervách / tuňák, sardinky, tresčí játra /. Trochu je také ve žloutku. Nejbohatším zdrojem je stále ještě působení ultrafialových paprsků. Předpokladem je ovšem míra a dostatek ostatních prvků a vitamínů. Sluneční záření má však i karcinogenní vlastnosti !
Nedostatek vitamínu D se projevuje u dětí a mládeže křivicí, u dospělých měknutím a řešetlením – pórovitosti a lámavostí kostí.Bolesti v kostech se projevují obyčejně od ledna, A to u těch, kteří bývají málo na slunci. Je to známkou počínajícího řešetlení kostí – je třeba vitamín D a vápník.
Rybí tuk z různých ryb má velké množství vitamínu D. Rybí tuk není potravinou, nýbrž lékem.

VITAMÍN K

Vitamín K je mnohosložkový, většinou se mluví o dvou složkách: K1 – syntetizovaný rostlinami a K2 – produkovaný přátelskými bakteriemi ve střevě. Vitamín K, nazývaný také protikrvácivým, je důležitý pro správnou srážlivost krve a pro vytváření protrombitů / probíhá v játrech – pokud jsou ovšem zdravá /.
Baktérie ho vyrábějí dost, ale může se přesto nedostávat při větším poškození jater, při poruchách vstřebávání, při dlouhodobém užívání sulfonamidů nebo salicylátů apod.
Není toxický ani ve větších dávkách.
Vitamín K1 je ve všem, co je zelené, protože je závislý na chlorofylu v rostlinách. Mimoto je ho dost v sojovém oleji a v rajčatech.

VITAMÍN A
Vitamín A se podílí na všech hlavních funkcích našeho organismu. Je potřebný stejně pro krásu jako pro zdraví, tzn. jak pro zdravý vzhled pokožky, tak i pro pleť a oči. K tomu je třeba připočíst jeho důležitost pro funkci pohlavních žláz a pak to nejhlavnější – spoluúčast na prevenci a léčbě rakovin. / Spolu ze zinkem. /
Nedostatek vitamínu A
se projevuje různě. Prvním projevem je svědící ,, husí kůže „, nejčastěji na ramenou, loktech, na nohách, v podkolení atd. Nedostatek vitamínu A působí i problémy s menstruací u žen a u mužů také s plodností.
Nejzřetelnějším následkem nedostatku vitamínu A je šeroslepost čili xerophtalmie. Test na šeroslepost je velice jednoduchý. Pokud večer po zhasnutí světel není vidět obrysy předmětů v místnosti do 7 sekund – jde o šeroslepost.
Přebytek vitamínu A je toxický, jsou popisovány potíže plynoucí z přebytku. Neustále se vzpomíná, mnoho desítek let citovaný případ akutní otravy vitamínem A polárních badatelů, kteří se přejedli jater ledních medvědů.
Podle nejnovějších údajů je zaznamenáno asi 200 případů ročně, kdy došlo k prokazatelnému předávkování.. Stane se to například v případě, kdy dotyčný konzumuje bez přestávky po dobu mnoha měsíců vysokou dávku vitamínu A a současně má dotyčný poškozená játra, drogami, hepatitidou apod.

Vitamín A má mnoho podob: především vitamín A z živočišných zdrojů a pak karoten beta, který je provitamínem A ze zdrojů rostlinných. Vitamín A je rozpustný v tucích, ale ve vodě ne. Neničí se ohříváním, i když podle nejnovějších informací se má zčásti ničit pečením. V každém případě ale nesnáší světlo. Proto musí být třeba máslo skladováno v balení pro světlo nepropustném, totéž smetana.

Provitamín je je dvakrát až třikrát slabší než vitamín z živočišných produktů Beta-karoten je i případě předávkování neškodný, nanejvýš lze pozorovat zbarvení pleti do oranžova. Karoten se vstřebává pouze ze 30 %, pokud však potrava obsahuje minimum tuků, pak jen z 5 %. Doporučuje se přidávat nikoliv olej, ale máslo. Ideální je tedy karotka a dýně či žlutá paprika, dušené na másle.
Lykopen / jeden z významných členů rodiny karotenoidů/
Tento karetenoid, vyznačující se sytě červenou barvou, nepůsobí jako provitamín A. Je však pokládán za velmi významný antioxidant. Zajímavý je fakt, že v přirozené potravě se vyskytuje jen minimálně. Obsahují ho především rajská jablíčka včetně vařených a sterilizovaných a především jejich koncentrovaná forma, totiž rajský protlak nebo kečup / ale jen v případě, že jeho základní součásti není obarvená jablečná dřeň- jak bývá zvykem většiny výrobců /. Je také přítomen v růžovém grapefruitu, papáje a melounu.
Obvykle se tento karetenoid doporučuje jako doplněk, který by měl přispět k řešení prevence aterosklerózy a rakoviny. Někdy je také považován za produkt, podporující léčbu astmatu a rakoviny prostaty.
Lutein
Tento další karotenoid je přirozenou součásti barviva oční duhovky. Je tudíž doporučován k prevenci stárnutí zraku, ale také k prevenci rakoviny tlustého střeva. Vysoké koncentrace tohoto karotenoidu lze nalézt v přirozené stravě, ale téměř výhradně jen v kapustě, brokolici a špenátu. Akutní nedostatek mají především lidé, kteří nekonzumují zeleninu.

VITAMÍN E

Vitamín E je možno, a někdy i nutno podávat ve větších dávkách, než je uznávaná norma.Je to především ideální lék na srdce, na svalové potíže a tkz. ženské nemoci.
Je o něm známo, že ve velkých dávkách vyléčil nemoci, jakými jsou např. zánět ledvin,bércové vředy, těžké opařeniny atd. Mimoto pomáhá i při méně těžkých chorobách, např. likviduje noční křeče lýtek / ale spolu s hořčíkem /,léčí mnohé kožní neduhy, udržuje živost pokožky, pomáhá léčit rány a odstraňovat jizvy atd. A navíc celkově dodává živost, vitalitu, energii, chuť do života, posouvá u žen hranici menopauzy.

Projevy při nedostatku
Bledost kůže,sliznic a spojivek.

Přerušované kulhání
Někteří nemocní, obyčejně starší muži, po určité době chůze pociťují bolest a křeče v lýtkách a začnou kulhat a klopýtat. Není to ještě nemoc, ale vážný signál nenormálnosti, obyčejně jde o předčasnou sklerózu koronárních cév. Při těchto začátečních potížích pomáhá větší dávka vitamínu E, doba léčení je 3 až 4 měsíce, někdy je ovšem zlepšení až po 12 až 18 měsících.

Bolestivé křeče
Mnoho lidí trpí silnými křečemi v lýtkách. Tyto křeče jednak budí ze spaní a jednak velice brzdí každou činnost. Někteří tím trpí velmi dlouho, nejvíce však tím trpí ženy po 50. roce věku.
Podávání vitamínu E ve větším denním množství přináší brzkou úlevu, pokud se nejedná o křeče z nedostatku hořčíku.Dávky a doba léčby by měla být určená odborníkem.

Vitamín E se osvědčil i při léčbě potíží spojených s menopauzou.Zbavil nemocné různých bolestí, návalů do hlavy, hysterie atd., ale lékař musel dávky individuálně upravovat. V některých případech úporných návalů do hlavy se musí kromě vitamínu E podávat ještě velké množství vitamínu C / 2 až 3 gramy denně / a okolo 1 gramu vápníku. K úlevě dochází asi po týdnu, nebo trošku později.

Vitamín E také často působí poněkud netypicky, ale vždy užitečně. Např. na plíseň nohou, na otoky, na nehojící se rány apod. Postížená místa se potírají vitamínem E v oleji.

Dávkování
Obecné normy udávají denní potřebu vitamínu E 14 až 30 mg, ale řada vědců tvrdí, že je to velmi málo.
V případě vitamínu E je k dispozici mnoho negativních soudů, ba dokonce varování. Je to sice podobné jako u všech ostatních, ale varování se opět množí. Jedno je jisté – riziko, jakkoliv malé, je možné až v případě, kdy dlouhodobě používané dávky překročí minimálně 200mg syntetického vitamínu E denně. Vysoké dávky, podáváné po dlouhou dobu, mohou zhoršit krvácivost, protože působí proti vitamínu K. Zcela vyjímečně lze pozorovat ,, klasické “ problémy, jako jsou pocit na zvracení, křeče v břiše, únava, bolest hlavy.
Přírodní tokoferol je možné používat bez jakýchkoliv obav po dlouhou dobu.

Vitamín E se rozpouští pouze v tucích, je odolný vůči kyselinám, zásadám a vyšším teplotám. Vařením se neničí, ale nepříznivě na něj působí přístup světla, kyslíku, ultrafialových paprsků a chemických prostředků.
Rostlinné oleje mají málo vitamínu E a navíc jeho potřebu zvyšují.
Styk vitamínu E se železem jej ničí. Pokud se tedy podává s železem / při anémiích /, pak musí být rozdíl obou látek 6 až 12 hodin.
V souvislosti s dávkováním je také nutné zdůraznit, že existuje nepřímá úměrnost – čím vyšší je denní dávka, tím nižší je míra vstřebatelnosti. To znamená, že se potvrzuje upozornění, že vysoké dávky vitamínů je vhodné rozdělit do několika denních porcí.
Tabletky vitamínu E se musí skladovat v chladu a temnu.
Aby bylo zajištěno maximální přisvojování vitamínu E, musí se pobírat 30 až 60 minut před jídlem. Nesmí se brát zároveň se železem nebo s potravou obsahující železo. Nesmí se zároveň brát ani laxativa a léky proti nemocem štítné žlázy. Pokud se užívají nenasycené tuky / rostlinné oleje /, je třeba dávky vitamínu E zvýšit.

Vitamín E je v mnoha produktech, ve všech listových zeleninách, v obilí / nečištěném / atd. Biologicky nejaktivnějším je alfa – tokoferol v čerstvé zelenině. Po zmrazení nebo konzervování však z něj mohou zůstat třeba jen 4%.
Zajímavým zdrojem je olej z rýžových slupek a sušené ječmenné klíčky /dostupné i u nás /.

Náš současný jídelníček nezaručuje dostatek vitamínu E ani při racionálním stravování. Nezapomenout, že vitamín E je pouze v rostlinách!

VITAMÍN C
Vitamín C představuje 80 % celé naší potřeby vitamínů. Vstřebávání tohoto vitamínu je velmi podobné vstřebávání jednoduchých cukrů. V množství do 200 mg se vstřebá až 90 %, v dávce nad 1500 mg již jen 50 % a při dávce okolp 10 gr/ ! / pouze 15 %.
Dávky nad 200 mg denně asi nejsou využity a odcházejí močí. Proto při zvýšené potřebě je výhodné podat vitamín C v množství okolo 200 mg několikrát denně,případně používat produkty, vyznačující se prodlouženým vstřebáváním. Např. při epidemiích nachlazení a chřipek je preventivní dávka 200 mg, ale při náznacích choroby je třeba brát až 1 gram denně, někteří berou až 3 gramy denně. V každém případě to platí jen pro krátkou dobu probíhající ostré infekce. Dávka je také závislá na prostředí, ve kterém jedinec žije.
Po požití dávky nad 500 mg asi 1 – 2 hodiny před spaním může vzniknout nespavost. Některé osoby mohou trpět kožní vyrážkou. K nepředvídatelným reakcím dochází pouze v případě mimořádně vysokých dávek, nad 2 – 3 gramy denně.
Kdo potřebuje více vitamínu C?
Více vitamínu C potřebují především kuřáci, alkoholici, cukrovkáři, lidé užívající hodně aspirinu, lidé požívající často maso s dusičnany / uzené maso, uzeniny, apod. /. Dále všichni, kteří bydlí u frekventovaných silnic, kteří berou nějaké léky nebo antikoncepční prostředky. Zvýšená potřeba je při všech vleklých, chronických chorobách, při stresech, při šocích.
Např. když kuřák vykouří 20 cigaret denně, zvyšuje se jeho potřeba vitamínu C o 25 %.Kouří-li více, vzroste potřeba až o 40 %. Podobné to je u osob s velkou spotřebou piva, vína nebo pálenek. Játra, která produkují enzym usnadňující odsun alkoholu z krve, jsou zcela závislá na vitamínu C / při této funkci /. Čím méně je vitamínu C, tím déle trvá otrava.

V průběhu silné emoce, např. silného hněvu, rozčílení apod. dovedeme spálit 2000 až 3000 mg vitamínu C, ba někdy i více. A skladovat se vitamín C prakticky nedá.

Jak se pozná nedostatek?
Nejjednodušeji na spodní části jazyka. Při jeho nedostatku se na tomto místě vykytují jakési zvláštní žilky. Jsou to zhrublé červené čáry. Dále se objevují malé skvrnky a skupiny červených skvrnek nebo šupin na ramenech. Pozdějším symptomem je krvácení z dásní při čištění zubů nebo při ukousnutí něčeho tvrdého.
Nedostatek vitamínu C vyvolává mnoho příznaků stáří, např. svraštěliny, ohnutá záda, tmavé skvrny na pokožce, vznik podlitin atd.Doplňování vitamínu C může všechny tyto projevy alespoň pozdržet.
Lepší vstřebávání vitamínu C podporuje vitamín P / rutin, citrin – bioflavonidy vyskytující se v pohance, v albedu citrusových plodů apod. /

Nemocné srdce potřebuje tolik vitamínu C, že někdy spotřebuje všechen vyskytující se v organismu a na ostatní tělo se nedostává.
Vitamín C – kyselina askorbová snižuje vysoký a zvyšuje nízký krevní tlak. Samozřejmě není přitom jediným funkčním prvkem. Účinek vitamínu C není rychlý. Vliv na krevní oběh se projevuje po pěti až šesti měsících pravidelného podávání. Proto je třeba začít s podáváním včas.

Skutečnosti je, že vitamín C může organismus chránit před rakovinou, ale nemůže ji léčit.
Nedostatek vitamínu C je spojen s nedostatečnou tvorbou karnitinu, který zásobuje svaly energií – volnými mastnými kyselinami. Proto nedostatek nepřímo způsobí snížení svalového výkonu.

Zdroje vitamínu C
Nejbohatším zdrojem vitamínu C u nás jsou všechny druhy šípků. Na druhém místě je nať petržele, ale ani ne tak pro samotný obsah vitamínu C, ale pro bohatý obsah dalších vitamínů a minerálů. Je to vlastně polyvitamín a polyminerál.
Obsah vitamínu C v mg na 100 gramů hmoty: čerstvé šípky -550, sušené šípky -160 až 1140, rakytník – v plodech 200 až 600, černý rybíz – 148 až 258, jahody – 46 až 234, citrón- 20 až 70, pomeranč- 16 až 47, křen- 105 až 136, paprika- asi 128, řeřicha nať- 61 až 89, kopřiva asi 80, mochna husí až 200, atd.

Žádný soudný člověk nemůže tvrdit, že zvýšenou potřebu vitamínu C, nad 500 mg, lze dosáhnout pouze přirozenou stravou – a pokud ano, mohlo by to způsobit zase jiné problémy, např. průjem a vyšší ztráty tekutin močí a alergie / při velké konzumaci ovocných džusů, některých druhů ovoce a významné množství paprik a zelí /.

Vitamín U – je ve vodě jen málo rozpustný, hlavním zdrojem je zelí, kedlubny, chřest, ředkev, pór, celer i jiné druhy zeleniny. Jeho nedostatek se projevuje tukovou degenerací jater a dále zvýšenou citlivostí na histamín. Histamínové alergie nejsou u nás vzácností, zejména po konzumu dlouho nesprávně skladovaných uzených tuňáků nebo uzených makrel.Štáva ze zelí má příznivé účinky na vředovou chorobu. Vitamín U je také citlivý na kyslík.

Vitamín S (strepogenin) – o tomto vitamínu také zatím moc nevíme. Pouze to, že pouhé základní stavební kameny bílkovin -aminokyseliny – nemohou trvale v naší výživě nahradit celé bílkoviny i když ty se při trávení právě na aminokyseliny štěpí. V nerozložených bílkovinách byl objeven faktor, který podporoval růst některých mikrobů.
Látky, velmi podobné vitaminům, tedy látky pro organismus nezbytné, ale takové, které samy vstupují do procesů tkáňové výměny a do různých energetických reakcí, se nazývají vitageny. Jejich účast na výměně tkání a energetických procesech způsobuje, že je organismus musí dostávat v mnohem větších množstvích než vitamíny.

Vitagen F (esenciální mastné kyseliny) – jsou kysliny rozpustné v tucích, nejvíce se vyskytují v přírodních olejích např. sojovém.

Zdroj:J.Janča Co nám chybí

Další příspěvky

Koncem týdne jedu do Valmezu, tak jsem připravovala tělové svíce.

Zdravím vás všechny , tak jsem si koupila časopis Spirit