Optimální zásobování vitamínem C

6. 4. 2020

Bc. Bronislava Kubějová

Ukazuji lidem směr na jejich životní cestě k většímu prožívání radosti a spokojenosti. Pomáhám jim najít cestu z jejich problémů, učím je, jak si mohou sami pomoci s vesmírnou podporou. Můj příběh si přečtěte zde >>

Denně 1-3 g, rozděleného do několika dávek. Toto množství se však nemůže získat ze samotné stravy, takže ho potřebujeme doplnit. Vysoké dávky tohoto vitamínu neškodí, neboť hospodaření s ním je homeostaticky regulováno a přebytek prostřednictvím ledvin odchází z organismu.

 

Při zvýšené námaze se potřeba vitaminu C značně zvyšuje, právě tak jako při vodnatelnosti, horečnatém onemocnění, zvýšené činnosti štítné žlázy, cukrovce, rakovině, kouření a po operacích.

 

Vzhledem k tomu, že vitamin C působí povzbudivě, mohou jeho vyšší dávky oddalovat ospalost. S jeho pomocí se železo, které je uloženo ve slezině a střevních stěnách, znovu vrací do krve, takže je k dispozici pro dopravu kyslíku. Coby vitamin-C-ester je pH neutrální, účinný a šetrný k žaludku.

 

Nejvýznamnějším zdrojem přirozeného vitaminu C  u nás je šípek s asi 1 200 mg. Veškeré ovoce obsahuje také bioflavonoidy – v různém složení a koncentraci – které výrazně posilují biologickou aktivitu vitaminu C. Doporučuje se tudíž brát společně s čerstvým ovocem.

Denně bychom měli doplňovat tento vitamin uměle. Mezi přírodním a synteticky vyrobeným vitamínem C není rozdíl. I naše tělo by si ho vyrobilo synteticky – kdyby ještě mělo tu schopnost.

Jde o absolutně stejné molekuly. Rozdíly se vyskytují jen v doprovodných látkách, hlavně bioflavonoidech, které tak jako tak přijímáme do těla v ovoci. Rovněž využití vitaminu C v těle je naprosto shodné, ať je přírodní nebo syntetický. Není tedy důvod vyhýbat se syntetickému vitaminu C a připravovat se tak o jeho skutečně významný vliv na zlepšení našeho zdravotního stavu.

Mnohem významnějším problémem je, že skladováním a přípravou dochází ke ztrátě velké části přírodního vitaminu C, takže ovoce a zelenina by měly přicházet na stůl pokud možno čerstvé.

Výjimku tvoří červená řepa, kde obsah vitaminu C několikaměsíčním skladováním až zdvojnásobí. Doporučuje se tedy přijímat vitamin C v podobě šetřící žaludek, jako je kalciumaskorbat nebo vitamin-C-ester.

 

Obsah vitaminu C v ovoci a zelenině v mg na 100g váhy:

 

rybíz černý                  150-300

kiwi                             80-100

papája                         70-80

jahody                         60-70

citron                          40-60

mango                         40-50

 

petržel                        100-300

paprika                        150-200

křen                            100-130

kapusta                       100-125

brokolice                     100-120

kapusta kadeřavá         100-120

kapusta růžičková        100-110

květák                         70-80

kedluben                     60-70

řeřicha                        60-70

špenát                         50-60

 

Každý člověk má předpoklady dožít se v plném zdraví a vitalitě až 130 let, pokud si zajistí optimální podmínky. K nejnebezpečnějším civilizačním chorobám patří překyselení organismu, neboť zdraví závisí na rovnováze kyselin a zásad v našem těle.

U přírodní medicíny je harmonizace této rovnováhy nejdůležitějším základem každé léčebné metody, bez níž nemá žádná terapie naději na úspěch. Naše nepřirozené zvyklosti vedou k tomu, že podíl zásad je prakticky stále nízký a organismus tudíž u většiny lidí překyselený.

Zdroj:  K.Tepperwein Pryč s kyselostí

Další příspěvky

Koncem týdne jedu do Valmezu, tak jsem připravovala tělové svíce.

Zdravím vás všechny , tak jsem si koupila časopis Spirit