Hlavní prvky v lidském těle

6. 4. 2020

Bc. Bronislava Kubějová

Ukazuji lidem směr na jejich životní cestě k většímu prožívání radosti a spokojenosti. Pomáhám jim najít cestu z jejich problémů, učím je, jak si mohou sami pomoci s vesmírnou podporou. Můj příběh si přečtěte zde >>

Sodík (sůl) – sůl je pro tělo velice potřebná, ale velmi důležitá je její kvalita, především její úprava (především mořská sůl). Solit je třeba vždy podle stavu organismu a podle situace.

Vůbec nesolit je zapotřebí při onemocnění ledvin, otylosti, při některých chorobách srdce a při vysokém tlaku.

Ovšem nedostatek soli v potravě také není bezpečný. Důsledkem bývá silná žízeň, pocity únavy, někdy i deprese, křeče svalů lýtek a prstů na nohou. Při menším nedostatku soli kromě žízně následuje postupné oslabování, ztráta chuti, stavy mdloby a vrhnutí. Nedostatek soli zvětšuje nebezpečí úpalu a úžehu a snižuje také schopnost myšlení.

Hodně soli se ztrácí nejen potem, ale i silnými průjmy, krvácením, při horečkách se současným pocením, při Addisonově chorobě, při nemocech srdce apod.

Některé potraviny s největším a nejmenším obsahem sodíku (v mg sodíku na 100gr potraviny):

plnozrnný chléb žitný – 430, pšeničný – 250, ovesné vločky – 60, kukuřičné plátky – 660, rýže loupaná – 2, kyselé zelí – 800, houby – 400, celer – 120, brambory – 30, zelený hrášek a rajčata – 20, kapusta kadeřavá – 4, špenát – 85, rozinky – 100, banány – 54, borůvky – 15, jablka – 8, jižní ovoce (ananasy, citrusové plody) – 1, ořechy a mandle – 20 až 50, hovězí maso – asi 78, ryby – 50 až 100, tuňák (konzerva) – 500.

Vápník – je hlavním stavebním materiálem kostí, zubů a je také důležitou složkou všech svalů. Při nedostatku vápníku dochází k odebírání vápníku z kostí, nejprve z čelistí a pak ze žeber, obratlů a kostí končetin. A ve stáří dochází ke „zvápnění žil“.
Také uvolňování zubů (paradentóza) a další podobná onemocnění zubů mohou být důsledkem nedostatku vápníku. Pro odstranění je potřebná dávka asi 800 až 1000 mg vápníku denně. Při podávání v tabletách je nejlepší podávat buď šumivé taplety s ionizovaným vápníkem nebo ve formě Calcium gluconatum, Calcium lacticum apod.
Abychom ale měli „hustější“ kosti a zuby, je ovšem kromě vápníku třeba i dostatek vitamínů D,C a kyseliny listové (hlavně pro čelisti a dástně). Průvodním účinkem takové léčby je také snížení vysokého krevního tlaku a hladiny cholesterolu v krvi.

Obsah vápníků v některých potravinách v mg na 100gr. potraviny:
odtučněné mléko v prášku – 1277, sýry – od 700 do 995, sýry tavené tučné – 430až 530, mléko zahušťované – 240 až 290, mléko i kefír – 118, sýry tvarohové – asi 95, vejce celá – 48, žloutky – 147 (asi 6,5 kusu), šproty – 1003, sardinky bez oleje – 437, sleď – 17, chléb – 27 až 66, nať petržele – 193, různé zeleniny – 45 až 95.

Přisvojitelnost vápníku v těle je vázána na přítomnost vitamínu D v dostatečném množství, a tudíž je i obranným činitelem proti vzniku roztroušené sklerozy.
Přisvojitelnost je ještě vázána na dostatek hořčíku.

Vápník a roztroušená skleróza
– vápník a hořčík nejsou potřební pouze jako prevence proti vzniku roztroušené sklerózy u mladých lidí, ale jsou zcela nezbytnými prostředky pro stabilizaci rané podoby této strašné nemoci, zejména u lidí středního věku.
– od okamžiku zjištění této nemoci, většinou ještě ve fázi plné pohyblivosti pacientů, se musí okamažitě začít s podáváním vápníku, vitaminu E, B-Komplexu Forte, ale především hořčíku. Samozřejmě forma podávání těchto látek může být různá, ale množství po dlouhou dobu přesahuje většinou normální potřebu až o 100%. Především to platí u hořčíku, kterého se obecně nedostává.

Hořčík – je prvek, bez kterého člověk nemůže být zdravý. Hořčík utišuje nervový systém, reguluje nervovou a svalovou rovnováhu, vrací vnitřní vyrovnanost, aktivuje enzymy a je nutný pro tvorbu antitělísek i ochranných látek. Dále hraje ohromnou úlohu v procesu srážení krve, při vzniku estrogenů, v činnosti střev, žlučníku a močového měchýře.

Farmaceutické (chemické) výrobky ztěžují přisvojování hořčíku, nebo jej dokonce z organismu vylučují např. emetika, laxativa, analgetika, antikoncepční prostředky … Největší nedostatek hořčíku však způsobuje přemíra analgetik.

Projevy nesnášenlivosti, hlasitosti, agresivity, neurózy apod. jsou jasným znakem nedostatku hořčíku, přičemž pro uklidnění (urovnání) postačí např. denně hrníček kakaa, nejlépe v sójovém mléku a třeba 1/2 lžičky MgO. Konzumování pouze bílého pečiva, knedlíků, cukru, medu, zákusků, tedy sladkostí vůbec, a malého množství syrové zeleniny, hodně alkoholu – celkovým výsledkem pak je ona nesnášenlivost, také nespavost, podrážděnost na hluk, ale také sklon k vrhnutí a k průjmům a nakonec i poruchy v myšlení.

Taktéž skleróza je častým důsledkem nedostatku hořčíku. Většina takovýchto nedostatků je zaviněna nedostatkem hořčíku v potravě a pak špatným vstřebáváním látek z tenkého střeva, zvýšením funkce příštitných tělísek utišujícími prostředky, alkoholismeme a cukrovou. Značný podíl může mít nadměrné používání močopudných prostředků.

Hlavní úlohu v regulaci množství cholesterolu v organismu má lecitin, který se ovšem nemůže syntetizovat bez určitého enzymu s vitamínem B6. Ovšem tento enzym je účinný pouze za přítomnosti hořčíku.
Chceme-li tedy snížit hladinu cholesterolu (ale také třeba zvýšit) stačí doplnit ditu hořčíkem vitamínem B6, cholinem a inozitolem, např. v obilních klíčcích z přenice, v droždí, v játrech nebo jiných zdrojích vitamínů skupiny B. Samostatný dostatek vitamínů nepomůže, protože bez dostatku hořčíku nevznikne lecitin a cholesterol stoupá.

Např. nemocný se srdeční chorobou, který dostane denně 500 mg hořčíku navíc, pocítí ihned zlepšení ahladina cholesterolu se do měsíce upraví na normu. ALE nasycené mastné kyseliny (tuky) zvyšují potřebu hořčíku až 16x! Nedostatek hořčíku je tak nejčastější příčinou předčasné arteriosklerózy a otylosti.

Některé příklady projevů nedostatku hořčíku:
– ranní únava, i po hodinách spánku
– nespavost, „divoké sny“, noční pocení
– bušení srdce, arytmie, často spojená s bolestí v hrudníku
– náhlé závratě, ztráta rovnováhy
– třes víček, zvláště levého víčka
– mlha, kmitající body před očima
– padání vlasů, lámavé nehty, práchnivění zubů
– mrtvení končetin, „mravenci“ v nohách, křeče
– rychlá únava, časté bolení hlavy, potíže v koncentraci
– citlivost na změny počasí, na zimu a vlhkost, často až bolesti např. zubů, dásní, kloubů apod.
– křeče v lýtkách při ranním vstávání, při protahování
– nedostatečný sexuální zájem se současnou chronickou unaveností

Velmi důležitou skutečnosti je, že hořčík se musí podávat spolu s vápníkem (poměr Ca : Mg = 2 : 1), s vitamínem E, s vitamínem C a s vitamíny B2 a B6 (nejlépe užívat komplex B-Vitamínů).

Vliv hořčíku na ledvinové kameny a hemeroidy
Hořčík brání vzniku ledvinových kamenů a také vzniku hemeroidů. Nejčastější příčinou vzniku ledvinových kamenů je kyselina šťavelová (špenát, šťovík, reveň apod.), která spolu s vápníkem tvoří nerozpustné šťavelany. Nedostatek hořčíku tuto tvorbu umožňuje, dostatek nedovolí vznik šťavelanů. Totéž platí s obměnou pro hemeroidy.
Již vzniklé ledvinové kameny a hemeroidy lze léčit. Denně podávat 300mg hořčíku a 10mg vitamínu B6 navíc k potravě.

Obsah hořčíku v některých potravinách v mg na 100gr. potraviny:
kakao – 442,2, bukvice – 310, sója – okolo 250, fazole – 169, hrách – 124, ořechy – 70 až 165, šípek suchý – 120, čokoláda – 130, zeleninové konzervy – 25 až 90, pečivo – 20 až 80, banány – 320 hořčíku a 600mg vápníku.

Vzhledem k tomu, že mezi vápníkem a hořčíkem musí být zachována relace 2:1, několik údajů o obsahu hřčíku, vápníku a také železa v mg na 100gramů potraviny:
mák – 526, 1961,24, fazole suché, zelené – 523,1026,72, sója – 372,231,37, lískové ořechy – 274,57,41, hrách – 124,117,20, ovesné vločky – 133, 100, 45, sýry – 92 až 111, 1658 až 2018, 19 až 37, krupičná kaše – 74, 57, 21.

Ale např. 100gr obilných klíčků pšeničných má asi 336 mg hořčíku, v čerstvé, organické podobě. Úpravou se hodně hořčíku ztrácí (vařením, konzervování, čištění). Např. bílý cukr má 200x méně hořčíku než melasa. Konzervováním se ztrácí hořčíku např. u hrášku 43%, u zelených fazolek 56%, u kukuřice 60% atd., oškrábáním brambor 35%.

Zinek – jeho nedostatek má vliv na zdraví člověka, především na kritické stavy, při poruchách růstu a vývoje, na prodlužování regenerace atd.
Nedostatek zinku může být ovšem také způsobován nečinností štítné žlázy, nemocí jater, špatným přisvojováním zinku atd., ale ve skutečnosti je nejvíce způsobován jeho nedostatekm ve vodě, v půdě a v potravinách.

Zinek je nezbytný:
– pro formování kostí
– jako prevence před epilepsií, spolu s enzymem taurinem
– pro aktivaci – přisvojování vitamínu A (bez zinku se vitamín A neuvolní z jater)
– jako lék proti některým schizofreniím, spolu s manganem a vitamínem B6
– pro urychlování léčení ran, vředu, zranění, pooperačních ran a jizev (urychluje léčení o 50%)
– jako prostředek působící antivirově a antitoxicky v buňce, tedy spolu s vitamínem C působí proti katarům, virovým nákazám apod. (např. při léčbě kožní choroby je nemocný po celou dobu léčby imunní proti všem nachlazením infekčním chorobám apod.)
– jako prostředek pro likvidaci prakticky všech kožních defektů, ran, opaření atd., např. léčba lupénky, akné vulgaris, tzv. mléčných ekzémů apod. je bez zinku naprosto nemyslitelná, má-li ovšem být úspěšná
– jako prostředek pro léčbu kožních defektů majících původ ve žlučníku, spolu s vitamínem A.

Další jeho vlastnosti nebo schopnosti:
– spolu s mědí a se snížením jódu zvyšuje psychické schopnosti
– likviduje ztrátu čichu a chuti
– léčí i bércové vředy vzniklé z křečových žil (nedostatečný krevní tlak v nohách) – ovšem až 130mg denně
– léčí vypadávání vlasů, ale pomáhá i při jakémkoli oslabení vlasu a jeho vypadávání
– spolu s vitamínem A léčí ekzémy jakéhokoli původu
– léčí sice akné vulgaris, ale zde mohou spolupůsobit i nedostatky vitamínů skupiny B, u lupénky zase může chybět hlavně kyselina listová, dále má na tyto choroby velký vliv i nedostatek železa
– léčí anémii, nebo přinejměnším působí zde podpůrně
– je maximálně nutný v prvních 3 měsících těhotenství, jeho nedostatek se v tomto období projevuje citlivostí na pachy
– je naprosto nezbytný ve zvětšeném množství ve fázi vývoje pohlavních orgánů, hlavně u chlapců a v období dospívání
– léčí choroby prostaty, nejlépe injekcemi, nebo pak semeny z dýní a vitamínem A
– pomáhá při arterioskleróze a současně zlepšuje paměť
– neobyčejně urychluje všechny pooperační léčby
– velice pomáhá artretikům a revmatikům (prostě u všech kloubních potíží), -zde se podává 3x denně 50mg zinku, protože hladina zinku v těchto případech bývá velmi nízká
– léčí žaludeční vředy, ale je nutno přesně určit příčinu jejich vzniku, protože stále častěji tyto vředy vyvolává psychika. Taje ovšem může také zlikvidovat.

A ještě jedná skutečnost, a to nesmírně důležitá. Zinek je snad jedinou spolehlivou prevencí proti vzniku rakoviny! Taktéž léčba rakoviny bez zinku je asi nemyslitelná.

V čem je zinek?
Dále je uvedeno množství zinku v mg na 1 kg potraviny:
0,25 – téměř veškeré ovoce i jižní, minerální vody, med,
2 až 8 -lesní ovoce, většina mořských ryb, hovězí maso,mléko, rýže, červená řepa,chřest, chléb,
8 až 20 -droždí, cibule, česnek,rýže neloupaná, vejce, rybí konzervy,
20 až 50 – hrubá pšeničná mouka, ovesná, ječmenná mouka a výrobky z nich, kakao, melasa, žloutek, králík a kuře, ořechy, hrách, fazole, čočka, čaj,
30 až 85 — hovězí játra, většina ryb,
75 až 140 – většina hub,
13 až 202 – pšeničné otruby a klíčky,
nad 200 – semena dýní.

Při požívání alkoholu se hladina zinku velmi prudce snižuje a u mladých zpožďuje růst. Hladinu zinku snižují mimo jiné také stresy. Vědomě udržovat hladinu zinku je třeba především v době nejrůznějších epidemií.

Selen – je prvkem celkem velmi nenápadným, přičemž jeho funkce je rovněž nezastupitelná. V celém organismu činí selén asi 0,2 mikrogramy, protože ve větších dávkách je jedovatý nebo alespoň dost škodí tím, že zvyšuje krevní tlak a podporuje vznik arteriosklerózy. Pro zdraví potřebujeme denně 0,00001 gramu selénu.

Selén je ale jinak nutný pro srdeční krev a pro krevní oběh vůbec. Proto se také říká, že ,, selén spolu s vitamínem E zachraňuje srdce „! Pravdou je, že selén spolu s vitamínem E a hořčíkem léčí anginu pectoris.
Selén je stejně jako vitamín E antioxidant, oba se v biologických procesech doplňují, což pro nás znamená, že bychom měli oba udržovat v rovnováze. Selén znemožňuje nebo alespoň zpomaluje růst novotvarů.
Nepřítelem selénu jsou uhlovodany, dá se říci, že sladkosti jej doslova ničí.

V čem je selén?
Selén je především v mořské a kopané soli, v produktech z plného zrna, v mořských rybách / hlavně ve sledích /, v krabech, humrech, langustách apod. Hodně je také ve vepřových, hovězích a telecích ledvinách, v játrech a v srdci. Dále je také spolu s vitamínem E ve vejcích / ve žlutku /. Z dostupných potravin selén ještě obsahují paraořechy, pšeničné otruby a klíčky, kukuřičná zrna, rajčata, droždí, houby a česnek. Dobrým zdrojem pro nás jsou např. kukuřičné lupínky- Corn flakes. Nejbohatším zdrojem je pivovarské droždí, obsahující i jiné užitečné látky, např. látky bránící nekróze jater.
Selén brání i růstu plísní a to obecně – všude.

Zdroj: J.Janča Co nám chybí

Další příspěvky

Koncem týdne jedu do Valmezu, tak jsem připravovala tělové svíce.

Zdravím vás všechny , tak jsem si koupila časopis Spirit